Tri nova prekogranična Ramsar područja predložena u Bugarskoj i Rumuniji
“Osnivanje novih prekograničnih kompleksa vlažnih staništa – Srebarna-jezero Calarasi, Ada Belene-jezero Suhaia i Ada Ibiša-jezero Bistret – će omogućiti punu zaštitu kolonija ptica koje se hrane i gnezde u Bugarskoj i Rumuniji. Dve države će moći da sprovode koordinisane i kooperativne mere za bolju zaštitu vlažnih staništa i migratornih vrsta ptica, koje se hrane, gnezde, razmnožavaju i prezimljavaju na obe strane reke,” rekla je Laurice Ereifej, rukovodilac WWF programa za zaštitu slatkovodnih ekosistema u centralnoj i istočnoj Evropi.
Monitoring koji je WWF sproveo u poslednje tri godine pokazuje da se kolonije čaplji koje se gnezde na bugarskoj Adi Ibiša hrane u rumunskom jezeru Bistret. Isto važi i za malog vranca i pelikane koji se gnezde na jezeru Srebarna u Bugarskoj a hrane se na jezeru Calarasi u Rumuniji.
“Dve države mogu da rade na zajedničkoj strategiji za upravljanje vlažnim područijima koja će omogućiti punu zaštitu ptičjih vrsta. Bugarska i Rumunija mogu da preduzimaju koordinisane mere tako što će izdati zabrane seče šuma i lova u regionu i tako što neće dozvoliti pristup kolonijama ptica u vreme parenja,” rekao je Ivan Hristov, rukovodilac tima za zaštitu slatkovodnih ekosistema u WWF-Bugarska.
Pred kraj 2012. godine, WWF je pokrenuo studiju o Bistret, Suhaia, Calarasi, Srebarna, Ibiša i Belene područijima u okviru projekta Green Borders finansiranog kroz LIFE+ program Evropske Komisije, da bi predložili prekogranične mere zaštite ptica i uspostavili prekogranične rezervate prirode duž Donjeg Dunava.
Vlažna staništa između ostalog uključuju reke, jezera, bare i plavne šume. Ova staništa spadaju u najvrednije ekosisteme zato što su bogata biodiverzitetom i obezbeđuju usluge ekosistema za čoveka. Vlažna staništa imaju ključnu ulogu u ciklusu voda i obnovi vodnih rezervi, mogu da ublaže poplave, obezbeđuju stanište za ribu i igraju ključnu ulogu u pročišćavanju površinskih voda. Tokom prošlog veka, većina vlažnih staništa u Bugarskoj i Rumuniji je uništena. Njihova zaštita je prioritet WWF-a.
Konvencija o vlažnim staništima je potpisana 2. februara 1971. godine, u iranskom gradu Ramsaru. To je prvi međunarodni sporazum za zaštitu i održivo korišćenje prirodnih resursa. Misija Ramsarske konvencije je očuvanje i mudro korišćenje svih vlažnih staništa kroz lokalne, regionalne i nacionalne aktivnosti i međunarodnu saradnju, kao doprinos održivom razvoju.